اخبار موسیقی

باز هم کنسرتم دیر شد!

باز هم کنسرتم دیر شد!

در یک سال اخیر خبر لغو کنسرت‌های خارج از کشور تعدادی از خواننده‌های شناخته‌شده را به دلیل مشکلات ویزا شنیده‌ایم که برخی آن را به مناقشات سیاسی بین کشورها نسبت می دهند و عده ای دیر اقدام کردن هنرمندان برای دریافت ویزا را علت اصلی برمی شمارند؛ البته که علت این اتفاق هر چه که باشد، از آنجا که پیش از لغو کنسرت‌ها بلیط‌فروشی صورت می‌گیرد، بیش از همه این مخاطبان هستند که برنامه‌ریزی‌شان بهم ریخته و دچار مشکل می‌شوند.

در فروردین‌ ماه ۱۴۰۱، طی یک جریان پرحاشیه خبری، اعلام شد علیرضا قربانی که قرار بوده در یک رویداد نوروزی در امریکا به روی صحنه برود، پس از یک بازجویی چهارساعته، موفق به حضور در آمریکا نشده است و در نهایت سینا سرلک که در امریکا اقامت دارد به جای او به روی صحنه رفته است.

قربانی پس از سر و صدای رسانه‌ای درباره این اتفاق، با انتشار ویدیویی توضیح داد که به جهت قواعد و قوانینی که وجود داشت اجازه حرکت از بخش پاسپورت کنترل به بعد را به او نداده‌اند و اعلام کرده‌اند که اجازه ورود به خاک آمریکا با این ویزا وجود ندارد و بنابراین به نظر می‌رسد ناهماهنگی بین آنها و بخش کنسولگری که ویزا صادر کرده و این افسر وجود داشته است.

همایون شجریان هم چند روز پیش اعلام کرد که زمان برگزاری کنسرت‌های کانادای او، به دلیل آماده نشدن ویزای تعدادی از اعضای ارکستر «سیاوش» به ماه ژانویه تغییر کرده است.

همایون شجریان پیشتر اعلام کرده بود که قرار است ۱۱ تا ۲۰ شهریور (دوم تا ۱۱ سپتامبر) در شهرهای تورنتو، مونترال، ونکوور و کلگری به روی صحنه برود، ولی یک روز پیش از آغاز این کنسرت‌ها، از تغییر زمان برگزاری آنها خبر داد.

با این حال این هنرمند فردای همان روز خبر داد که کنسرت‌های ونکوور در روزهای نهم و دهم سپتامبر و کلگری در روز یازدهم سپتامبر برگزار می‌شود.

در همین راستا تصمیم گرفتیم در گفت‌وگویی با محسن رجب‌پور ـ تهیه‌کننده موسیقی ـ درباره‌ی روند برگزاری کنسرت‌های خارج از کشور و علت صادر نشدن ویزای اعضای کنسرتی که حتی بلیط‌هایش نیز به فروش رفته است، سوال کنیم.

رجب‌پور به ایسنا می‌گوید: در دنیا و به‌خصوص در کشورهای توسعه یافته، امری به اسم مجوز کنسرت وجود ندارد که بعد از آن بلیت‌فروشی صورت بگیرد. فردی که بخواهد کنسرت برگزار کند، سالن را رزرو و بلیط فروشی را آغاز می‌کند.

او ادامه می‌دهد: عمدتا علت صادر نشدن ویزای برگزارکننده‌های کنسرت به اشتباهات محاسباتی در زمان دریافت ویزا برمی‌گردد؛ گرفتن ویزای یک کشور اگر شرایط نرمال باشد و در کشورمان سفارت داشته باشد، بر اساس قوانینی که دارند طی ۹۰ روز پاسخ ویزاها را صادر می‌کنند. هرچند که برای مثال کانادا اکنون به خاطر شرایط کرونا یکی از کشورهایی است که پرونده‌های ویزاهای توریستی و پرونده‌های اقامت بلندمدتش نیز به مشکل خورده و در زمان مقرر پاسخ نمی‌دهد.

رجب‌پور به مورد علیرضا قربانی اشاره می‌کند و می‌گوید که این امر دلایل متفاوت‌تری داشت و علت صادر نشدن ویزای این خواننده به‌خاطر خدمت سربازی در سپاه پاسداران بوده است.

او ادامه می‌دهد: کنگره ایالات متحده امریکا قانونی را تصویب کرده که بر اساس آن افرادی که در ایران و تعدادی کشور دیگر در یک سری از ارگان‌های نظامی خدمت سربازی خود را گذرانده باشند، اجازه ورود به خاک امریکا را ندارند.

رجب‌پور تصریح می‌کند: درباره کنسرت آقای شجریان ویزای برخی از اعضای ارکستر ۴۸ ساعت دیرتر آماده شد و به همین دلیل مجبور شدند اجرای خود را به زمان دیگری موکول کنند. به دلیل اینکه در سراسر دنیا ویزا استعلام‌های مختلفی دارد، باید خیلی زود مثلا شش ماه زودتر اقدام کنند ولی مثلا در مورد آقای شجریان زمان و روزهای خالی سالن اجازه نمی‌داد که فرصت کافی برای دریافت ویزاهای خود داشته باشند.

انتهای پیام

منبع

Home
New Music
Playlist
Music Podcast
Back