اخبار موسیقی

نتایج پژوهش بر ۵ نقاشی عاشورایی حبیب الله صادقی

نتایج پژوهش بر ۵ نقاشی عاشورایی حبیب الله صادقی

واقعه کربلا و روز عاشورا در نزد شیعیان، همواره مورد توجه هنرمندان متعهد و مؤمن این مرز و بوم بوده است و آثار زیادی در این حوزه خلق شده است. حبیب‌الله صادقی یکی از هنرمندان معاصر در حوزه نقاشی است که برخی از آثار خود را به بازنمایی واقعه کربلا و روز عاشورا اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، یافته‌های پژوهشی در سال ۱۴۰۰ بر روی پنج تابلوی این هنرمند فقید نشان می دهد که «حبیب‌الله صادقی در این آثار بر مفهوم نبرد جبهه حق علیه باطل تأکید بسیار داشته است و با رنگ‌های روشن و درخشان و نیز تیره و سیاه دو جبهه حق و باطل را از هم متمایز نشان داده است.»

این پژوهش که با پاسخ‌گویی به این پرسش که «حبیب‌الله صادقی واقعه کربلا و روز عاشورا را چگونه در آثار خود بازنمایی کرده است؟» ارائه می‌شود.

در پژوهش حاضر اطلاعات کتابخانه‌ای و داده‌های اسنادی و تصویری با رویکرد توصیفی ـ تحلیلی مورد بررسی قرار گرفته است.

نمونه‌های مورد مطالعه در پژوهش شامل پنج اثر نقاشی از حبیب‌الله صادقی پیرامون موضوع عاشورا و واقعه کربلا است و عنوان این پنج اثر شامل تابلوهای نقاشی «فرات تشنه می‌ماند»، «گهواره خونین»، «محاصره» و دو تابلو با عنوان «ظهر عاشورا» است.

در ادامه تصاویر این پنج تابلو نقاشی عاشورایی را مشاهده می کنید:

نتایج پژوهش بر ۵ نقاشی عاشورایی حبیب الله صادقی
تابلوی «فرات تشنه می ماند»/ مکتب: نگارگری/ محل نگهداری در مجموعه شخصی حبیب الله صادقی/این اثر لحظه حضور حضرت ابوالفضل (ع) در کنار نهر فرات را به تصویر کشیده است.
نتایج پژوهش بر ۵ نقاشی عاشورایی حبیب الله صادقی
گهواره خونین/ محل نگهداری: مجموعه شخصی حبیب الله صادقی/ مکتب: نگارگری/این اثر لحظه شهادت حضرت علی اصغر(ع) را در آغوش پدر به تصویر کشیده است.
نتایج پژوهش بر ۵ نقاشی عاشورایی حبیب الله صادقی
ظهر عاشورا/ محل نگهداری: گنجینه فرهنگستان هنر/ مکتب: سمبلیسم و تکنیک: رنگ روغن/در این تابلو سرهای بریده امام حسین (ع) و یاران ایشان را بر بالای نیزه ها می بینیم.

نتایج پژوهش بر ۵ نقاشی عاشورایی حبیب الله صادقی
«ظهر عاشورا»/ محل نگهداری: مجموعه شخصی/ مکتب: نگارگری/در این اثر لحظه بریده شدن سر امام حسین (ع) توسط شمر ملعون به تصویر کشیده است.

نتایج پژوهش بر ۵ نقاشی عاشورایی حبیب الله صادقی
تابلو نقاشی «محاصره» /محل نگهداری: گنجینه موزه معاصر اصفهان/ مکتب: سمبلیسم/ تکنیک: رنگ روغن/در این تصویر لحظه محاصره امام حسین (ع) توسط سپاهیان یزید را می بینیم.

نتایج پژوهش نشان می‌دهد حبیب‌الله صادقی در این آثار بر مفهوم نبرد جبهه حق علیه باطل تأکید بسیار داشته است و با رنگ‌های روشن و درخشان و نیز تیره و سیاه دو جبهه حق و باطل را از هم متمایز نشان داده است و تا حد امکان از ترسیم صحنه ضعف و شکست حضرت امام حسین (ع) و یاران ایشان خودداری کرده است. برای مثال قطع شدن دستان حضرت ابوالفضل (ع) یا تیرخوردن حضرت علی‌اصغر (ع) و یا غل و زنجیر شدن حضرت امام سجاد (ع) را به طور مستقیم مصور نکرده است و از زاویه دیگری و بسیار خلاقانه به ترسیم و خلق این صحنه‌ها پرداخته است.

این پژوهش توسط مجید مزیدی شرف آبادی (دانشجوی دکترای رشته تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر اسلامی دانشگاه شاهد تهران)، منصور کلاه‌کج(استادیار دانشکده هنر دانشگاه شهید چمران اهواز) و سحر ذکاوت (دانشجوی دکتری تخصصی، رشته‌ تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر اسلامی، دانشگاه شاهد تهران) انجام شده است.

انتهای پیام

منبع

Home
Music
Playlist
Podcast
Artist