اخبار سینما و تئاتر

جشنواره تئاتر مقاومت منتظر تصمیم ستاد اربعین است

جشنواره تئاتر مقاومت منتظر تصمیم ستاد اربعین است

در شرایطی که مرز عراق همچنان بسته است، برگزار کنندگان هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت اعلام کردند که برگزاری بخش اربعین این دوره از جشنواره وابسته به امنیت منطقه عراق است و در این زمینه تابع تصمیم ستاد اربعین هستند.

به گزارش ایسنا، در نشستی خبری که امروز ۸ شهریور ماه برگزار شد، سید وحید فخر موسوی دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت با همراهی تعدادی از مدیران این جشنواره گزارشی را از روند برگزاری این رویداد هنری ارائه کردند.

در این نشست که در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد، فخر موسوی از اضافه شدن بخش بین‌الملل به عنوان یکی از تفاوت‌های این دوره از جشنواره در قیاس با دوره‌های گذشته یاد کرد و افزود: قرار است این بخش در ایران و کشورهای اسلامی منطقه برگزار و با پیاده‌روی اربعین آغاز شود.

او با اشاره به ناامنی‌های اخیر در عراق و بسته شدن راه‌ها عنوان کرد: که در بخش اربعین تابع قوانین جمهوری اسلامی و ستاد اربعین هستیم و اگر راه‌ها باز شد، آثار شرکت‌کننده در این بخش اجرا می‌شوند. البته بازبینی کارهای این بخش انجام شده و آثار انتخاب شده‌اند.

دبیر جشنواره هجدهم تئاتر مقاومت درباره بخش‌های این دوره از جشنواره گفت: جشنواره امسال ۶ بخش دارد و شامل بخش‌های اربعین، خیابانی، رادیو تئاتر، صحنه‌ای، تله‌تئاتر و نمایشنامه‌نویسی است.

موسوی ابراز خرسندی کرد که آثار این دوره از جشنواره علاوه بر تهران در چند استان دیگر نیز اجرا می‌شوند و در این زمینه توضیح داد: مشغول رایزنی با استان‌ها هستیم و خوشبختانه ۸-۹ استان پای کار بوده‌اند ولی فعلا در مرحله انعقاد قرار داد هستیم.

به گفته او، بازه زمانی برگزاری این جشنواره در بخش نمایش‌های خیابانی مهر ماه، در بخش رادیوتئاتر، اوایل آبان و در بخش صحنه‌ای از اواخر آبان تا اوایل آذر است.

فخر موسوی در پاسخ به پرسشی درباره بودجه این دوره از جشنواره توضیح داد: در این دوره نسبت به دوره گذشته ۵۰ درصد افزایش بودجه داشته‌ایم که البته با اضافه شدن بخش بین‌الملل و برگزاری جشنواره در چند استان دیگر شاید همچنان این بودجه کم باشد به همین دلیل مشارکت استان‌ها را هم خواهیم داشت که در کنار بنیاد روایت فتح از جشنواره حمایت کنند.

او همچنین خبر داد که یک کامیون نمایشی در طول برگزاری جشنواره در چند نقطه مستقر می‌شود و علاوه بر این  تلاش شده  کارهایی برای اجرا در کشورهای دیگر انتخاب شوند که مبتنی بر دیالوگ نباشند.

موسوی در پاسخ به پرسشی دیگر با این مضمون که در این دوره از جشنواره و با توجه به افزایش حساسیت‌های ممیزی چقدر شاهد تنوع نگاه‌ها و سلایق خواهیم بود؟ گفت: تابع قوانین هستیم و این گونه نیست که شرایط امروز با گذشته متفاوت شده باشد. اگر کاری مطابق مصوبات شورای نظارت وارزشیابی باشد، مشکلی برای اجرا نخواهد داشت. هر چند که ما هم یک سری نگاه‌ها و اصلاحات احتمالی ممکن است داشته باشیم ولی قطعا نگاه ممیزی کاملا متفاوت نخواهد بود. ضمن این که شعار ما هم‌افزایی است.

او در پاسخ به این سخن که پیش از این هنرمندان شناخته‌شده ای در حوزه دفاع مقدس فعال بودند و آثار با کیفیتی اجرا می‌کردند ولی به مرور این فضا تغییر کرد و دیگر شاهد اجرای کارهای باکیفیت و پر فروغ نیستم، تصریح کرد: من هم با این دیدگاه موافقم ولی در این زمینه تصمیم‌گیرنده نیستم بلکه تابع قوانین هستیم. در عین حال با چند تن از دوستان بزرگی که در حوزه دفاع مقدس فعالیت کرده‌اند، مشغول گفت و گو هستیم تا در صورت امکان به آنان سفارش کار بدهیم. بنابراین در جشنواره امسال در کنار بخش رقابتی صحنه‌ای ، چند کار سفارشی هم خواهیم داشت تا جشنواره به رونق گذشته بازگردد.

او که پیش‌تر رییس شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی بوده است، درباره نگاه‌های سلیقه‌ای در انتخاب آثار جشنواره تئاتر مقاومت توضیح داد: زمانی که در شورای نظارت وارزشیابی مشغول به خدمت بودم، تلاش کردم مصادیق قانونی را استخراج کنم تا نظارت سلیقه‌ای نشود چرا که باید روی مصادیق بندهای مختلف شورای نظارت و انطباق آنها با مصوبات شواری عالی انقلاب فرهنگی کار کنیم.

فخر موسوی در پاسخ به پرسشی دیگر که چرا در زمینه تئاتر دفاع مقدس و جشنواره آن آسیب‌شناسی انجام نمی‌شود، توضیح داد: آسیب‌شناسی نیازمند کار مداومی در طول سال است و صرفا به این جشنواره محدود نمی‌شود. تلاش ما این است که از اجراهای عمومی کارهای تولید شده حمایت کنیم.

در بخش دیگری از این نشست امین اشرفی، مدیر بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره با ارائه توضیحاتی درباره این بخش آرزو کرد ناامنی در منطقه عراق به آرامش برسد.

او همچنین توضیحاتی درباره نمایش‌های زخم عتیق، ارائه کرد و افزود: تلاش کردیم در بخش پیاده‌روی اربعین از تجربه هم‌افزایی استفاده کنیم و تاکید ما بر آیین‌های سوگواری در اقصی نقاط کشور است که هم به زنده کردن این آیین‌ها کمک می شود و هم به فضاسازی اربعین.

به گفته اشرفی، در بخش خیابانی ۱۰۰ نمایش متقاضی اجرا بودند که ۱۴ اثر به جشنواره راه پیدا کردند ضمن این که دو نمایش از عراق در این دوره از جشنواره حضور دارند.

اشرفی درباره اجراهای اربعین نیز توضیح داد: نزدیک به ۶-۷ نقطه را برای اجرا انتخاب کرده‌ایم که اینها ثابت هستند و گروه‌ها در این نقاط به اجرای نمایش می‌پردازند.

محراب محمدزاده، دبیر اجرایی جشنواره نیز در توضیحاتی عنوان کرد: که در حال حاضر اجرای آثار در استان یزد قطعی شده است و با دیگر استان‌ها مشغول رایزینی هستیم .

او اضافه کرد: این دوره جشنواره دو هدف اساسی دارد ؛ اول اینکه گستره جشنواره به کل ایران ، گسترش پیدا کند و حضور مردم را در اجراهای آن شاهد باشیم و دوم، اضافه کردن بخش تله تئاتر که به شکل تولیدی و با حمایت سازمان صدا و سیما خواهد بود که آثار این بخش از شبکه‌های استانی و دو شبکه سراسری پخش می‌شوند.

محمدزاده افزود: تلاش‌مان بر این است که بتوانیم آثاری را از کشور خودمان در کشورهای پاکستان، افغانستان و بوسنی و هرزگویین و سوریه و لبنان اجرا کنیم که البته این موضوع بستگی به امنیت این مناطق دارد.

او خاطر نشان کرد: در مورد اجرا در افغانستان و پاکستان اگر شرایط فراهم باشد گروه‌های ایرانی را اعزام می‌کنیم. در غیر این صورت گروه‌هایی از این کشورها را برای حضور در ایران دعوت خواهیم کرد.

دبیر اجرایی جشنواره تئاتر مقاومت در پاسخ به این پرسش که چرا بخش بین‌الملل فقط میزبان کشورهای مسلمان است و دیگر کشورهای منطقه در این بخش غایب هستند، توضیح داد: اولین بار است که جشنواره بین‌المللی می‌شود ضمن اینکه محدودیت بودجه داریم. درحالیکه به تاجیکستان و آذربایجان هم فکر کرده‌ایم اما برای شروع کار، برنامه اربعین را خواهیم داشت. ضمنا برنامه‌ریزی کرده‌ایم که دو نمایش ترک زبان در گمرک آستارا اجرا بشوند. البته در لبنان و بوسنی به جز مسلمانان مسیحیان هم مخاطب جشنواره هستند. بنابراین خیلی در مورد مسلمان بودن کشورهای بخش بین‌الملل اصراری نداشتیم و حتی پیشنهاد شد نمایشی درباره فلسطین در آلمان اجرا شود که محدودیت بودجه اجازه نداد.

به گفته او، در بخش اربعین، ۱۴ نمایش انتخاب شده‌اند.

در پایان این نشست خبری، از خانواده شهید سعید قهاری سعید تقدیر شد و فرزند این شهید به نمایندگی از خانواده او لوح تقدیری دریافت کرد.

همچنین ستایش چگینی، بازیگر کودک نمایش «سرباز خانه» و مصطفی بوعذار، کارگردان نمایش «رهسپار خیمه‌ها» دیگر افرادی بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند.

انتهای پیام

منبع خبر

Home
New Music
Playlist
Music Podcast
Back