اخبار سینما و تئاتر

هرچه دارم از بازیگری است

هرچه دارم از بازیگری است

حسین کشفی اصل که این روزها به صورت همزمان در دو نمایش مختلف بازی و کارگردانی می‌کند، می‌گوید تجربه بازیگری سبب می‌شود در هنگام کارگردانی، بیشتر بازیگرانم را درک کنم.

او که به تازگی اجرای نمایش «لئوناردو داوود نژاد» را در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران آغاز کرده است، در گفتگو با ایسنا توضیحاتی درباره این نمایش ارایه می‌دهد.

کشفی که این روزها مشغول بازی در نمایش «پرسپکتیو» کار محسن میرزاخانی هم هست، درباره سختی‌ها و جذابیت‌های حضور همزمانش در دو نمایش می‌گوید: تجربه بسیار جذابی است. در 22 سالی که در تئاتر فعالیت می‌کنم، برایم پیش آمده که به طور همزمان در دو نمایش بازی کنم که خیلی جذاب است. با این حال به دلیل سختی‌هایش همیشه تلاش می‌کنم از این موضوع دوری کنم. اما تجربه همزمانی بازی و کارگردانی اولین بار است که برایم رخ داده که خیلی هم شیرین است.

او ادامه می‌دهد: این روزها ساعت 7 برای کارگردانی نمایش «لئوناردو داوودنژاد» در تالار انتظامی خانه هنرمندان هستم و بعد از آن هم با بازی در نمایش «پرسپکتیو» در تماشاخانه شهرزاد روی صحنه می‌روم و حال آنکه دغدغه‌هایم در این دو نمایش کاملا متفاوت است.

کشفی اضافه می‌کند: با همه اینها همیشه اول خودم را بازیگر می‌دانم و بعد کارگردان. کارگردانی من در تئاتر بر اساس داشته‌های بازیگری‌ام است. در کارگردانی ادعای عجیب و غریبی ندارم ولی خوشبختانه همیشه تجربیات شیرینی در این زمینه داشته‌ام. عمدتا کسانی که کارگردان هستند، اگر بازیگری را دنبال کرده باشند، درک بهتری از بازیگران خود دارند.

او درباره انتخاب نام نمایشش و ارتباط احتمالی این عنوان با علیرضا داودنژاد، کارگردان سینما توضیح می‌دهد: اتفاقا هفته گذشته یکی از دوستان تماس گرفت و درباره انتخاب این نام پرس و جو کرد. باید توضیح بدهم که این صرفا یک تشابه در نام خانوادگی است و خوشحالم که در یکی از شب‌ها میزبان آقای داودنژاد و خانواده ایشان باشیم ولی نمایش ما درباره ایشان نیست.

کشفی اضافه می‌کند: نویسنده این نمایش، محسن میرزاخانی، دوست 25 ساله من است که از دوره هنرستان صدا و سیما با هم رفیق هستیم. سه سال پیش این نمایشنامه را با برداشت آزادی از نمایشنامه هنر یاسمینا رضا نوشت که البته نام دیگری داشت. این نام به پیشنهاد من انتخاب شد چون نام قبلی نمایش طولانی بود ولی من بهتر دیدم این نام را انتخاب کنیم که نام نقاش یک تابلوی نقاشی است و یک نقاش دورگه ایرانی آمریکایی است و معتقدم این نام هم کنجکاوی برانگیز است و هم پرسش برانگیز.  

کشفی در پاسخ به این پرسش که از اجرای نمایشش در این مقطع زمانی چقدر رضایت دارد، توضیح می‌دهد: قرار بود این نمایش تابستان گذشته روی صحنه برود که با تعطیلات کرونایی همزمان شد. چند ماه پیش برای اجرای نمایش «تجربه‌های اخیر» در تئاتر شهر نوبت اجرا داشتم و حالا هم که مشغول اجرای این نمایشم که البته گروه بازیگران آن نسبت به سال گذشته کاملا تغییر کرد.

او ادامه می‌دهد: در شرایطی زندگی می‌کنیم که حتی نمی‌توانیم یک ساعت بعد را پیش‌بینی کنیم و همیشه فردایی نامعلوم پیش‌رو داریم. شخصا معتقدم اگر فرصتی برای کار هست، باید غنیمت شمرد. به عنوان نمونه دوشنبه هفته پیش اصلا نمی‌توانستیم اتفاقات چند روز اخیر را پیش‌بینی کنیم. به همین دلیل خود را به شرایط می‌سپارم چون نمی‌توانیم منتظر شرایط ایده‌آل بمانیم زیرا هرگز این اتفاق نمی‌افتد.

کشفی با بیان اینکه نمایشش یک کمدی شیرین با مدت زمان حدودا 50 دقیقه ‌است، می‌افزاید: سعی کرده‌ایم یک کمدی اجرا کنیم که هم حرفی برای گفتن داشته باشد و هم خانواده‌ها در کنار یکدیگر بتوانند آن را تماشا کنند چون بسیاری از کارهایی که به اسم کمدی اجرا می‌شوند، طوری نیستند که اعضای خانواده بتوانند کنار هم به تماشای آنها بنشینند.

نمایش «لئوناردو داوودنژاد» نوشته محسن میرزاخانی و کار حسین کشفی اصل با بازی فرید رحمتی، محسن رضوی‌نیا، میلاد کرباسی هر روز ساعت 19 در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام

منبع خبر

Home
New Music
Playlist
Music Podcast
Back